Çemberlitaş Meydanı Mahzun

Çemberlitaş meydanı eski vazifesine geri dönmek istiyor. Her sabah önünden geçtiğimiz o koca meydan şimdilerde mahzun duruyor. Oysa İstanbul gibi yerde böyle güzel meydanın âtıl olmasına akıl sır ermiyor. Sabahın sekizinde otopark araçlarla dolu olurdu. Hatta otoparkın girişine “dolu” levhası dahi asılırdı.

Çemberlitaş meydanı
Çemberlitaş meydanı başı boş bekliyor

Boşaltılan Meydanın Başına Ne Gelecek

Bir sabah meydanın bomboş olduğunu gördüğümde muhtemelen tadilat yapılacaktır diye düşündüm. Meydanda köpekler cirit atıyor ama buna rağmen hüzünlü bir sessizlik vardı. Sonra dikkatim çekti ki meydanın ortasında Tanzimat fermanı gibi bir tabela vardı. Klasik bir uyarı yazısıydı, resmi ağızla yazılan kararı vatandaşa bildiriyordu. UKOME kararı ile Çemberlitaş meydanı artık otopark olmaktan çıkarıldı, bilgisi veriliyordu. Resmen afalladım. Ticaret merkezinde otoparkların yeterli olmadığı bir yerde koskoca meydan başı boş köpeklerin oynama yeri oluyordu. Garipti ama okumuş adamlar bizden daha iyi bilirdi; diyemeyeceğim zira okumak ayrıdır, çözüm üretmek ayrıdır.

Eskiden araçların faydalandığı yer bomboş duruyor.
Alakasız yerlerin deposu gibi atıl duruyor

Böyle Güzelim Alan Bunu Hak Etmiyor

Birçok esnafın istifade ettiği o güzelim otopark meydanı sahipsiz, yol geçen hanına döndü. Bir yerde tamirat tadilat yapılacaksa koca meydanın bir köşesine malzemeler yığılıyor. Meydan adeta açık hava ardiye deposuna döndü. Film çekecekler karavanları boş meydana çekmeye başladı. Motosiklet park edenlerde boş meydanı tepe tepe kullanmaya başladı. Bir de başıboş sokak hayvanları sabah sporu yapmaya başladı. Koskoca meydanı önüne gelen, keyfine göre kullanmaya başladı. Bizlerin beklentisi meydanın biraz daha modern hale getirilip daha fazla araca hizmet vermesiydi. Beklentimiz buyken tam tersi oldu gözlerimiz doldu.

Ne diyelim hayırlısı, belki rüyalarında dedeleri görüp korkarlar da yaptıkları yanlışı anlarlar. Oysa belediye kazanıyordu, orada çalışan emekçiler kazanıyordu hepsinden önemlisi ekonomiye katkı sağlayan esnaf kazanıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir