Esenler Otogardan Havalimanı Ulaşımı Nasıldır? 01

Esenler Otogardan İstanbul Havalimanı ulaşımı Yeşilköy havalimanına nazaran daha masraflı oluyor. Eski havalimanına ulaşımda raylı sistemin olması ve mesafenin kısa olması yolcu için avantajlıydı. Ancak yönetim çeşitli bahanelerle Yeşilköy Havalimanını Arnavutköy’e taşıdı. Elbette bu durum uçak yolcuları için kâbusa döndü.

Birçok ilçe ve bazı merkezi yerden İstanbul havalimanına ulaşımı HAVAİST sağlıyor. Bu firma İstanbul Büyükşehir belediyesine aittir. Esenler Otogarından otobüsler saat başı sefer yapıyor. Otogarın ana girişinden sağa dönüp sola doğru ilerlerseniz otobüslerin kalktığı yere ulaşabilirsiniz.

Esenler Otogardan

Otobüste kredi kartı ve İstanbul kart geçiyor. Elbette vezneden nakit olarak bilet de satılıyor. İlk durak olması hasebiyle; otobüs hareket edeceği zaman açılan vezneden de nakit olarak bilet satın alabiliyorsunuz. Bu nedenle otobüs için rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur. Zira durağa gelen yolcular toplanıyor ve düzensizde olsa otobüse sırayla binebiliyor. Önceden bilet almanın bir avantajı olmuyor. Esenler Otogardan otobüs saati geldiğinde kalkıyor ve yolda indi-bindi yapılmıyor. Otobüse binen yolcunun valiz hakkı iki adettir. Valizin ebadından ziyada valiz sayısına dikkat ediliyor. İkiden fazla valiziniz varsa valiz başına 50 TL ücret alınıyor. Bunun yanında yolculuğunuzda bazen kötü sürprizle karşılaşmaya hazır olun. Her ne kadar uçağı kaçıracak durumda da olsanız HAVAİST kesinlikle ayakta yolcu almıyor.

Esenler Otogardan İstanbul Havalimanı Ücretlendirmesi

Esenler Otogardan Havalimanı ulaşımı 2023 Kasım itibarıyla 102 TL’dir. Otobüs, yolcuları havalimanının 1. İnci giriş kapısında bırakıyor. Rahat şekilde havalimanına giriş yapabiliyorsunuz. Dış hat ve iç hat girişleri yan yanadır. Birden 7’ye kadar giriş kapıları bulunuyor. Ancak 2’nci giriş kapısı kapalıdır.

Aşırı trafik olmadığı takdirde yolculuk 45 dakika ile 1 saat arası sürebiliyor. Yani 11.25’te binilen otobüsten 12.05’de inilebiliyor. Elbette trafik sorunu olduğunda sürenin de sınırı olmuyor.

Hızlı ve Sessiz Yolculuk

Havalimanından Esenler Otogara dönüş yapacağınız zaman bir bilene danışmanız lazım. Ya da bu yazıyı okuyarak bu sorunu çözebilirsiniz. Çok dolaşmamak ve yolu karıştırmamak için şu şekilde tarif edebiliriz. Havalimanının 2’nci giriş kapısının (zaten kullanıma kapalı) hemen solunda dışı cam kaplı asansör bulunuyor. Aşağı inmeye yarayan yan yana iki asansör vardır. Ancak yüzünüzü asansöre döndüğünüzde sağdaki asansör otobüslerin bulunduğu kata iniyor. Asansöre binerek -2. Kat (Eksi iki) bastığınızda otobüslerin geçtiği caddeye iniyorsunuz. Her ne kadar ufak da olsa yönlendirme tabelası bulunuyor. Ancak tabelalar kolay kolay görülemiyor, bir de etraftaki curcuna dikkati iyice dağıtıyor. Asansörlerin bulunduğu yer yolcu girişlerine kapalıdır. Bu yüzden otobüs katına gidecekler asansörü rahat şekilde kullanabiliyor.

Asansörle caddeye inildiğinde sonra cadde boyunca otobüslere ayrılan numaralı peronları görebiliyorsunuz. Yönünüzü duraklara döndüğünüzde sağdan sola doğru ilerleyen peronlar sağda 1’den başlıyor. Gideceğiniz yerin peron numarasını biliyorsanız peronu daha rahat bulabilirsiniz. Peron nitelemek için diyoruz. Zira duvar asılan gideceği yerin adı ve numarası var. Yoksa peronu andıran bir görünümü yoktur. Birkaç peronun ortasında bulunan vezneden nakit olarak bilet satın alabilirsiniz. Güzergah ücretleri farklı olduğu için durağa yakın vezneden biletinizi almalısınız. Dönüş bileti de 2023 Kasım itibarıyla 102 TL’dir. Esenler Otogar otobüs durağının peron numarası 5’tir. Beş no.lu perondan otobüsün gelmesini bekleyebilirsiniz.

Şunu da belirtelim ki ücret pahalı geliyorsa;

  • Zamanınız varsa
  • Abonman Kartı kullanıyorsanız
  • Otobüste Zaman Geçirmek İstiyorsanız

Mecidiyeköy’den gelen belediye otobüsleri de var. Onların bileti 35 TL’dir.

Yolcu Karşılama ve Geri Dönüş

Her zaman yolculuğa çıkmıyoruz. Bazen de gelen yolcuları karşılamaya gidiyoruz. Otobüsten indikten sonra sağa sola dönmeden 2’ci girişe gidiyoruz. Sağda bulunan asansörleri kullanabiliriz. Asansörde sıfır numarasına basarak “Gelen Yolcu” bölümüne gidebiliyoruz. Birçok kapı olsa da biraz ilerideki 10 No.lu kapıdan giriş yapabiliyoruz. Karşımıza uçakların inişini gösteren ışıklı tabelayı görüyoruz. Hemen önünde yolcuların çıkış yaptığı yeri bulunuyor. O kısımda geniş bir alana resim gözetim için ayırmışlar. Oysa yolcu bekleyenler için daha büyük alan ayrılsa daha iyi olurdu.
Yolcunuzu karşıladıktan sonra biraz ileride büyük levhaya “ÇIKIŞ” YAZILI yerden çıkabiliyoruz. Çıkıştan sonra sağda asansörler bulunuyor. Asansörle -2. kata indiğimizde HAVAİST otobüslerine ulaşıyoruz. Buradan rahat şekilde gideceğimiz semte otobüsle gidebiliyoruz. Elbette durak aralarındaki vezneden bilet alabilirsiniz.

Yolculuğun Başından Sonuna Yanlışlar

Esenler Otogarındaki otobüs durağı bunun yanında otobüsün yanaştığı asfalt ve yolcu bekleme yeri içler acısı. Güzel şehrimize yakışmayacak kadar köhne ve bakımsız. Otobüsün yanaşacağı duraktaki asfaltın bir kısmı mayalanmış gibi kabarıktır. Bir kısmı da utancından kendini yere doğru çekmiş. Ortada oluşan çukurlarda yağmurdan ufak gölcükler oluşuyor. Otobüs yanaşırken yolculara su sıçratmasın diye duraktaki iki görevli ellerinde fırçayla; yolcuları ürkütmeden suları dağıtmaya çalışıyor. Görevli, otobüsün yanaşacağı kaldırımda sıra oluşturmak isteyen yolcuları daha da geriye gitmeleri için ikaz ediyor. Zira ilkel yöntemle çukurdaki suların temizlenmesi sırasında, kaldırıma kirli sular sıçrıyor. Görevliler yolcuları tehlikeli bölgeden bu nedenle uzak tutmaya çalışıyor.

Belediyenin yeni yönetimi eskiden iğrenç denecek kadar pis ve bakımsız otogarın tuvaletlerini modern hale getirdi. Gel gör ki göz önündeki otobüs durağı bu haliyle artıları eksiye çeviriyor.

Turist Oldukça Tedirgin
Kolları Sıvayalım Sıra Birikti

Bilet satılan kabin ve yolcuların beklediği durak ve ikisinin ortasında duran personelin istirahat yeri içler acısı. Toplanan yolcular; sistem olmadığı için ne sıra numarası alıp uygun bir köşe de huzur içinde bekleyebiliyor, ne de otobüs gelmeden nakit parayla biletini satın alıp sıra oluşturabiliyor. Bileti satacak görevli elinde fırça etrafı temizlemekten asıl işine yani bilet satmaya fırsat bulamıyor.

Gerçi burada gördüklerimiz karşısında isteğimiz lüks kaçacak ama bir bankomat olsa da durağa gelen sıra numarası alarak diken üstünde değil de huzur içinde otobüsü beklese fena olmaz. Bizim insanımız bir şekilde kavga gürültü, sıra masa angaryasını iyi bildiği için bu trajediyi bile komediye çevirebiliyor.

Uçağı kaçırma ihtimali bulunanlar için bazen seçenek sunuluyor. Taksi şoförü durakta dolaşarak kişi başı 150 TL karşılığı hava limanına gideceğini söylüyor. Elbette en az dört yolcunun olması gerekiyor.

Biz Hak Etmesek de Alışkınız, Ya Yabancılar

Esenler Otogardan İstanbul havalimanına gidecek yabancı yolcular da bulunuyor. Bunlarda kurbanlık koyun gibi melül melül durakta bekliyorlar. Hem de ağır yükleriyle. Yabana atılamayacak kadar yekûn teşkil eden yabancı turistlerin hali bizden daha acınası. Çekingen şekilde hengâmenin arasına girmeye çekinerek biraz tedirgin uzakta duruyorlar. Oysa valizini kapan vatandaş avını yakalamaya hazır avcı gibi otobüse binme fırsatını kolluyor. Durakta beklerken hak, hukuk, adalet söyleminde bulunan yolcular, otobüs durağa yanaştığında Kurtuluş Savaşına gider gibi korkusuzca ama söylemsiz şekilde kapıya yanaşıyor.

Tedirgin Bekleyen Yolcular
Yağmurlu Günün Bereketi

Özellikle nakit bilet gişesinin işler hale gelmesi elzem duruyor. Görevliye defalarca nakit bilet alınmak istendiği söylendiği halde “Otobüs durağa yanaştıktan sonra” gibi gereksiz nakaratı can sıkıyor. Otobüs durağa geldiğinde de ortalık hır-güre dönüyor. Her ne kadar ülkemizde teknik olarak gelişme bunun yanında her türlü personel eğitimine imkân olsa da demek elimizden gelen bu oluyor. Nedense yönetim bir türlü iş akış şemasını ve bunu denetleyen mekanizmayı kurup yönetemiyor. Ne personel sınırını ve görevini biliyor, ne de yolcu hakkını ve haddini biliyor.

Dileriz yetkililer Esenler Otogardaki HAVAİST otobüs durağındaki, yolcu bekleme, personel bekleme, vezne kabini ve o çirkin görünümlü asfaltı bir an önce düzeltir.

Not: Resimler kişilerden izin alınmadığı için temsili olarak eklendi.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir