Eski Dostlar ve Yaşlı Kimseler

Eski dostlar misafir olarak geleceği için ev sahibi bugün maske takmadı. Ev halkının yanında dahi maske takan adam misafirlerini maskesiz karşıladı. Bununla da kalmadı misafirlerin yanında otururken de maske takmamaya devam etti. Kendisi tevekkül ehliydi, gelen misafirler hürmetine kendisine şifa olur, niyetiyle böyle davrandı.

Altı aydır yavaş yavaş ilerleyen çaresiz hastalıktan mustaripti. Hastalığın teşhisinde aldığı tedavi etkili olmadı. Doktorlar vücudu dinlendirip tekrar kemoterapi uygulasa da çok az etki etmişti. Ne yazık ki vücudun bir yerinde başlayan hastalık birkaç yere daha sirayet etti.

Şehir dışında hastalığı ortaya çıktığı için tedaviye orada başladı. Bu yüzden de uzun zamandır dostlarını göremiyordu. Hasta adam eski dostlar şarkısını diline dolamıştı. Evine döndüğünde dostlarını görmek istediği için ısrarla onları evine davet etti. Hatırını kırmayan dostları da davete icabet etti. Elbette hasta haliyle sıkıntı vermekten çekinerek geldiler.

Sağlığımızı Kaybettiğimizde Onun Kıymetini Anlarız

Ne yazık ki çoğumuz sağlığımızı kaybettiğimizde ancak onun kıymetini biliyoruz. Oysa sağlıklıyken vücudumuzu har vurup harman savuruyoruz. Ona karşı oldukça anlayışsız oluyoruz. Ancak hasta bir kimse gördüğümüzde kendimize dikkat edeceğimize söz veriyoruz. Maalesef sözümüzü de kısa zamanda unutup, gaflete dalıyoruz. Eski dostlar bir araya geldiğinde muhabbetin tadı da başka olur. Hem gönül birliği hem fikir birliği ortamı yumuşatır.

Zaman geçip giderken sadece sağlığımızı ihmal etmiyoruz. Genç ve dinç insan ne çalışmaktan ne de eğlenmekten yoruluyor. Ancak yaşlı ebeveynimizi ziyaret etmek bize zor geliyor. Onca hengame içinde cebelleşirken, bize faydası olmayacak yaşlı yakınımızı zor hatırlıyoruz. Önceleri bayramlar bir nebze de olsa yaşlı ziyaretine vesile oluyordu. Ancak insanlar bayramlara tatil gözüyle baktığı için artık bu alışkanlık da kayboldu. Zira bir haftalık pansiyon veya otelde tatil yapmak varken kapalı mekânda yaşlı kimseyle mi vakit geçirilir. Öyle ya; onlar ununu eledi eleğini de astı, bundan gayri huzur gününün gelmesini beklemekten başka ne yapabilirlerdi? Oysa kendileri gençti ve dinamikti, çalışıp para da kazanıyordu. O halde uzak diyarlara gidip, serinlikler içinde eğelenmeliydi.

Su Nasıl Etrafına Can Verirse, Sevgi de Öyledir

Zaman bu; su gibi akar duruyor. Kimi zaman bol ve şiddetli akan su etrafını yıkıp geçer. Oysa bazen bol yaşanan kötü hadiseler de bizim içimizi yıkıp geçer.

Kimi zaman da tarlayı sulayan oluktaki su; ince ve narin şekilde sessiz sedasız akıp gider. Yaşayan varlıklar için su hayattır, su nimettir su candır. Bitki için, hayvan için en geniş anlamıyla her canlı için su nedir? Yaşam kaynağıdır diyebiliriz. Peki, yaşını almış, aciz hale gelmiş bir kimse için de su nedir? Diye sorarsak alacağımız cevap “Bir tatlı tebessümle, ziyaret edilmektir.” Diyebiliriz. Nasıl eski dostlar bir araya geldiğinde mutlu olursa, ebeveynde yavrusunu gördüğünde öyle mutlu olur.

Bayramlar Tatil Değil, Yaşlıyı Ziyarettir

Dört çocuklu ve bol torunlu dul bir kadın sizce nasıl mutlu olur. İki odalı giriş katındaki evinde yalnız yaşayan bir anne. Çocuklarının tamamı ailesiyle birlikte bayramı, tatil olarak görüyor. Torunları da ebeveynlerinden gördüğü gibi yaşlı anneyi arayıp sormuyor.

Ülkemizde belki de dünyanın ortak sorunudur; yaşlı kimselerin yalnız ve çaresiz kalması. Kime nasıl kızabiliriz ki, bu istenmeyen durum, ilmek ilmek dokundu. Bir örümceğin ağını örmesi gibi yumuşak yumuşak dokundu. Fark edilmedi, önemsenmedi ama karşımıza çıkıp tosladığımızda iş işten geçmişti.

Artık yapacak bir şey yoktu. Bundan sonra iş yine devlete düşüyordu. Yaşlı ve aciz duruma gelen kimseleri yalnız bırakmadan, huzur içinde yaşamalarına devam etmelerini sağlaması gerekiyor. Zira eskiden genç ve çalışan bireyler bir şekilde ülkesine değer katıyor. Yaşlanıp da aciz hale geldiğinde uzanacak bir dost eline ihtiyaç duyuyorlar. Bunu da ancak karşılıksız ve menfaat gözetmeden devlet yapabilir.

Sosyal politika çerçevesinde devletimizden temennimiz bu kötü gidişatı görerek yalnız yaşlılar için çözüm üretmesidir. Bu olumsuzlukları önlemek veya yumuşatmak için İleriye dönük tedbirler alarak şimdiden yatırım yapılması elzemdir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top