Metrobüs Şoförünün Tecrübeli Olması

Metrobüs şoförünün tecrübeli şoför olması gerekir. Zira çok kalabalık olmadığında dahi Metrobüs en az yüz elli yolcu taşıyor. Bu kadar çok yolcunun, konforlu yolculuk yapması da elbette şoföre bağlıdır. Bu nedenle toplu taşıma araçlarını genelde tecrübeli şoförler kullanır veya kullanmalıdır.

Metrobüs yolculuğu konforlu olmadı
Metrobüs Yolculuğu

Hızlı Kalkan Aracın Şoförü Dikkat Çekti

Sabahın erkan saatinde yaklaşık 06:50 civarında Söğütlüçeşme’ye gitmek için Zeytinburnu durağından Metrobüse bindim. Metrobüsün duraktan hareket etmesiyle yolculuk curcunası başladı. Pazar sabahı olmasına rağmen araç hınca hınç doluydu. Ön kapıdan bindiğim için ön torpido üzerindeki tutamaktan tuttum. Ancak araç hareket ettiğinde tek elle tuttuğum demire diğer elimle de yapışmak zorunda kaldım. Yolcuların fazla olmasından dolayı araç zorlanıyor düşüncesiyle önce yadırgamadım. Ancak seyahat devam ettikçe sorunun araç sürücüsünden kaynaklandığını gördüm. Zira boş ve düz yolda dahi şoför ara sıra ani fren yaparak yolcuların ileri geri hareket etmesine neden oluyordu.

Toplu taşımalarda aracın freni önem arz eder.
Aracın Freni Sağlam Olmalı

İnen yolculardan dolayı aracın boşalan orta kısmına geçtim. Her ayaktaki yolcunun hayalindeki gibi oturmak için dolu koltuğun boşalmasını bekliyordum. Zira şoför her durakta ani frenle duruyordu. Şoför başladığı düzeni bozmadan ani kalkışla da duraktan hareket ediyordu. Öncelikle şoförü uyarmak istedim ama sabahın karanlığında ağız münakaşasını çekemezdim. Bunun yanında yolcuları rahatsız etmenin alemi de yoktu. Önce konforsuz yolculuğu sineye çekip yarım saat sürecek seyahatimi tamamlamayı düşündüm. İki elimle tuttuğum tutamaklarla öne arkaya savrularak bir kaç durak gittim. Nihayetinde boşalan koltuğa oturarak rahat edecektim.

Koltuğa Oturmak Çözüm Olmadı

Konforlu yolculuk önemlidir.
Konforlu Yolculuk

Her ne kadar ayakta yolculuk kadar savrulmadan seyahatimiz devam etse de oturarak dahi duruş ve kalkışlar rahatsız ediciydi. Durakta aracın ani durması sırtımızı acıtıyordu. Araç hareket ettiğinde de iyice öne savruluyorduk. Az buçuk şoförlük biliyorum. Aracın bu şekilde kullanılması normal değildi. Zira acemi bir kimse kocaman aracı kullanacak ehliyeti alamazdı. Ehliyeti alan bir kimsede mutlaka sınavdan geçmiştir. Bu kadar tevafukun bir arada olması neredeyse imkansızdı.

Bununla beraber gayet konforlu ve temiz aracın bilgilendirme ve reklam için kullanılan ekranı çalışıyordu. Ekranda tekrar eden reklamlar olmasına rağmen durak isimleri kısmı boştu. Yani durak isimleri yazmıyordu. Buna rağmen geldiğimiz her durakta sesli anons yolcuları durak konusunda bilgilendiriyordu.

Bu konforsuz yolculukta ya şoförün bir şeylere kafası bozuktu hıncını araçtan alıyordu, ya da torpille sınavsız şoför olmuştu. Belki de araçtan kaynaklanan bir arıza vardı. Elbette beyin jimnastiği ile sorunu çözemezdik. Durumu Beyaz Masaya ileterek çözüm arayışına girdik. Maksadımız elbette şikayet değildir, maksadımız çalışanların işine ve insanlara saygı gösterip, işini iş gibi yapmasıdır. Bunun yanında araçtan kaynaklanan arıza varsa onun giderilmesi de sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir