Metrobüsler Yenileniyor Sizce Nasıl?

İstanbul Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu “Metrobüsler Yenileniyor” müjdesini verdi. Yeni satın alınan Metrobüsler halkımız için hayırlı olsun. “Metrobüsler Yenileniyor” biz de vatandaş olarak mutlu oluyoruz. Elbette bir de yerli üretim olması bizi sevindiriyor. Çok az seyahat eden biri olarak yakın zamanda yeni Metrobüse bindim. Dıştan ve içten oldukça güzel ve sağlam duruyordu. Yeni araç olduğu için temizdi ve sakin bir yolculuğa başladık.

Sorun Çözüldü
Sorun Çözüldü

Alışkın olduğumuz şekilde yolculuğumuz ayaktaydı. Tekli koltuğun tutma yerinden tutarak yolculuğumuza devam ediyorduk. Şoförün frene basmasıyla tekli koltuğa daha sıkı yapıştım. Ne gariptir ki ani frenle yolcunun öne gitmesi normaldi ama tekli koltuk da canlı gibi yolcuyla beraber öne eğildi. Meğer, düşmemek için tuttuğum koltuk fazla yüklenmeme kızmış. Anladım ki tekli koltuğun mukavemeti fazla değil.

Yeni Metrobüsler beklenen performansı verecek mi?
Yeni Metrobüsler

Ayakta yolculuğuma devam ederken ilk tekerin önündeki çiftli koltukta orta yaşın üzerinde bir bayan oturuyordu. İki de bir bacaklarını sağa sola açarak rahatsız olduğunu bildiriyordu. Artık dayanamadı “bu ne böyle, bacaklarımı yaktı.” diyerek yüzünü ekşitti. Başlangıçta mana veremedim. Bir süre sonra önünde durduğum tekli koltuk boşaldı. Haliyle oturdum. Biraz sonra ayaklarımı yana çıkardım. Oysa oturduğum koltuğun önünde bir tekli koltuk daha vardı. Onun karşısında ikili koltuk ve hayıflanan orta yaşın üzerindeki kadın vardı. Kaloriferden rahatsız olup ayakların çıkarmasını daha iyi anladım. Aramda bir koltuk olduğu halde oradan gelen sıcak hava beni de rahatsız ediyordu.

Beyaz Masa Sorunlarımıza Çözüm Oluyor mu?

Elbette yerli üretim olması hasebiyle olumsuz durumu Beyaz Masaya bildirdim. Bir sonra cevabı yazı geldi.

“Kurumumuzca başvurunuz incelenmiş olup; toplu taşıma amaçlı otobüsler için standartlar ,2001/85/AT otobüsler için ulusal tip onayı yönetmeliğinde belirtilmiştir.

Elbette ilgili teknik şartnameyi okudum tam seksen yedi sayfalık yazı. Bir çok konuya değinip araçlarda olması gereken özellikleri anlatıyor.

Anladım ki ayakta tuttuğum o tekli koltuk aslında sağlam ve tutmakla eğilmiyor. Kaloriferin üzerinde ve hemen karşısındaki koltukta oturanın sıcaktan bacakları yanıp rahatsız olmuyor. Çünkü araç 2001/85/AT sözleşmesindeki şartlara uygun yapılıyor.

Belki prosedür gereği teknik bilgi yazılarak durumun izahı doğrudur. Ancak ben okula gitmedim ve yazmayı bilmiyorum. Benim anlayabilmem için “Bir görevli Metrobüsle yolculuk yaptı. Konuyla ilgili test yolculuğunda söylenen hususlara rastlanmadı/rastlandı ve gerekli düzenlemeye ihtiyaç duyuldu/duyulmadı” denebilirdi.

Ama en azından bir konunun şartnamede yazması olmayacağı anlamına geliyor. Eğer öyle bir husus varsa, aslında o yoktur. Sadece bizim kuruntumuzdur. Bu da bir çözüm yolu, yeni çözümlere yelken açmak dileğiyle.

Sorun Çözüldü

Beyaz Masadan açıklama geldiğinde pek itibar etmediğim için bizzat deneyimlemek istedim. Sorun yaşadığım yeni model Metrobüslerden biriyle tekrar yolculuk yaptım. Özellikle sorun yaşadığım ısıtıcının (peteğin) bulunduğu koltuğun yanında durdum. Isıtıcı çalıştığı durumda, oturanı rahatsız etmediği gibi Metrobüsün içi oldukça sıcaktı. Ne diyelim yaşadığımız sorun ya o araca mahsustu yada bir şekilde teknik arıza giderildi.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir