Mukaddesata Saygı Gerekiyor

Mukaddesata saygı göstermek her insanın vazifesidir. İster o inançtan olsun isterse olmasın. Elbette bu saygı sözde değil de özde olmalıdır. Bunu da ancak davranışlarımızla gösteririz.

logo

Beyaz Masa gereken hassasiyeti göstererek kısa sürede sorunun çözüldüğüne dair dönüş yaptı. Genel açıklamasında pankartın iplerinin koptuğu için uygunsuz durumun oluştuğunu belirtti. Sonuç olarak mukaddes değerimizin alelade şekilde bulunma sorunu çözüldü.

Mukaddesata Saygı
Mukaddesata Saygı

Belediyeden İzin Almak Gerekiyor mu?

Ana arterlerde yani ana caddelerdeki reklam geliri Büyükşehir belediyesine aittir. Firma veya kurum reklam yapacaksa öncelikle belediyenin ilgili biriminden izin alır belirtilen yere reklamını asar. Belediyenin ilgili birimi de bunu denetler. Elbette reklam yapmanın amacı yerine göre para kazanmaktır. Bunun yanında kuruluşun faaliyetini tanıtmak da olabiliyor.

Bildiğim kadarıyla trafik akışının olduğu mahallerde, sürücülerin dikkatini dağıtmamak için reklam tabela ve pankartların asılması yasak. Oysa trafik akşının olduğu ana cadde üzerine uygunsuz şekilde asılan bez afiş dikkatimi çekti. Reklam pankartının asıldığı yer konum olarak da zaten uygun değildir. Sürücülerin dikkatini dağıtacak şekildeydi. Bu teknik bir yanlış ve olmaması gerekir.

Her Ne Olursa Olsun Hürmet Gerekir

Ana cadde üzerine asılan bez afişin teknik olarak uygun olmamasına rağmen bir yanlışı daha vardı. Elbette trafiği tehlikeye atması başlı başına bir yanlıştır. Dini söylemle hazırlanmış pankartta Müslümanların saygı ve hürmet gösterdiği Kâbe resmi de vardı. Gelişi güzel şekilde demir korkuluklara asılan pankart trafiğin aktığı tarafa bakıyordu. Hürmet gösterilmesi gereken Kâbe resmi adeta ayak altında duruyordu. Pankartın hem dini söylem içermesi, hem de mukaddesata hürmetsiz şekilde ayak altına asılması hiç uygun değildir.

Eğer izin alınıp asıldıysa belediyenin izin vermesi hatalıdır.

  • Hem trafiği aksatıyor
  • Hem de bez afişteki resim hürmet gösterilmeyecek şekilde asılıydı

Muhtemelen bez afiş izinsiz asılmıştır düşüncesiyle durumu Beyaz masaya ilettik. Elbette hem trafiği aksatması hem de kutsal bir yerin hürmetsiz şekilde sergilenmesini izah ettik.

Muhtemelen şikayetle ilgili belediye kısa sürede bize dönüş yapar. Zira mukaddesata saygı göstermek hepimizin görevidir. Bu konuda şahıs ve kurumların hassas olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir