Tramvay seferleri yoğun şehirler trafiğine en iyi çözümdür. Elbette ek tramvay seferlerinin düzenlenmesi de çözüme ilave katkı sağlıyor.

logo

Beyaz Masa kısa sürede dönüş yaptı. Bağcılardan gelen tramvayın Güngören durağına gelmesinde boşluk olduğunda ek sefer yapan tramvayın cebe girmeden durağa yanaşması bilgilerinin dahilinde olduğunu bildirildiler. Ancak bu şekilde aksama olduğunu bilmediklerini beyan ettiler. Fakat bundan sonra tramvayların cebe girmeleri gerektiğinin talimatını verdiklerini beyan ettiler.

Elbette tramvay seferleri aynı aksamayla devam etti. Yönetimi işinde hassas olmadığı için aksaklık sadece sözde kaldı. Daha sonra aynı aksamaların olduğu bildirildiği halde dönüş yapmaya bile gerek görmediler. Biz vatandaş olarak üzerimize düşen aksaklığı bildirdik, çözüm olmasa da elimizden gelen da ancak budur. Ne yazık ki bazen böyle basit sorun da çözüm bulunmuyor. Ancak mazideki bir şarkın dilimize nakarat olarak dolanıyor.

Honki ponki toriro, çalalo binbo gozizo, muşi muşi şayne torriro

Hiç bir anlamı olmayan sözler…

Kabataş/Bağcılar tramvay hattındaki ek seferlerin biri de Güngören/Beyazıt arası yapılıyor. Sabah 07’de başlayan ek seferlerin yolculara oldukça faydası oluyor.

Tramvay seferleri yolcu yoğunluğuna çözümdür.
Tramvay Seferleri

Güngören durağının özelliği bekleme yapılabilen ara durak olmasıdır. Bağcılar’dan gelen tramvay seferine devam edebiliyor. Buna karşılık boş tramvay da durağın öbür tarafında atıl şekilde bekleyebiliyor. Ek sefer yapacak tramvay durağın bekleme kısmına geliyor ve bu şekilde normal seferler aksamıyor. Boş kısımda bir süre bekleyen tramvay bekleyen yolcuları alarak seferine başlıyor. Ek sefer sayesinde ayakta gitmek istemeyen veya Bağcılar’dan dolu geldiği için binemeyen yolcular, ek sefer aracını tercih ediyor.

Yolcu Düzenli Vatman Düzensiz Olduğunda

Boş tramvayı bekleyen yolcular tramvayın yanaşacağı kısmında sıra oluşturarak bekliyor. Tramvaya geldiğinde de curcuna olmadan boş tramvaya biniyorlar. Ancak tramvayın durağa yanaşabilmesi için vatmanın tramvaydan inip, makas değiştirmesi gerekiyor. Vatman sürücüsünün yoldaki makası ancak manuel değiştirebiliyor. Oysa vatman sürücüsü tramvaydan inmeye üşeniyor. Elbette işin doğrusu sürücünün tramvaydan inip zahmetli de olsa makası değiştirmesidir. Zira gelecek boş tramvayı bekleyen yolcular, durağın bu kısmında sıradadır.

Düşüncesiz vatman ortalığı karıştırıyor
Düşüncesiz Vatman Ortalığı Karıştırıyor

Ancak bazen böyle olmuyor; bu gün de öyle oldu. 07.30’da durağa gelen tramvay sürücüsü makas değiştirmeye üşendi. Tramvay durağın yanaşması gereken tarafına değil de diğer tarafına yanaştı. Elbette On, On Beş dakikadır boş tramvayın gelmesini bekleyen yolcular da iyice kalabalıklaşmıştı. Bu durumda kalabalık; durağın karşısına yanaşan tramvaya sinirlenip; saldırganlaştı.

Tersten Gelen Tramvay Ortalığı Karıştırıyor

Yolculuğunu oturarak yapmak için beklediği tramvayın; durağın tersine yanaşması bekleyen kalabalığı hareketlendirdi. Bu durum karşısında yolcular bilinçsizce itişip kakışmaya başladı. Bağcılardan gelecek kalabalık tramvayı bekleyen yolcular ise durağa yanaşan boş tramvayı görünce şaşırdı. Duraktaki yolcu boş tramvayda oturmak için yer beğenmeye çalışırken, arkadan gelen sinirli yolcular bir birine çarpıyordu.

Tramvay seferlerinin baş kahramanı vatmanın tramvaydan inip makas değiştirmeye üşenmesi ortamı iyice gerdi. Buna karşılık durakta bekleyen yolcuların düzeni ve morali bozuldu. Vatmanın bu davranışı yanlıştır ve zaman zaman da tekrarlanıyor.

Bu konuda vatmanların bilinçlendirilmesi ve bu yanlışı yapmamalarının sağlanması gerekiyor. Sabahleyin itiş kakış ve kavgayla güne başlayan emekçilerin haliyle verimi düşüyor. Bununla beraber gayri ihtiyari belediyenin düzensizliğinden de dem vuruluyor.

Basit gibi dursa da bu ciddi bir sorundur ve çözülmesini istiyoruz. Elbette durumu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Beyaz Masasına ilettik. Bakalım derdimize derman olacaklar mı? Yoksa bir çok konuda olduğu gibi şikayetimiz tozlu raflardan bize gülümseyecek mi?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]