Yumurta Viyolü Nedir? Tarihçesi

Kahvaltımızın baş tacı yumurta, yumurta viyolü sayesinde soframıza sapa sağlam geliyor. Yumurta ince kabuğu nedeniyle hassas ve kırılgandır. Aynı zamanda saklanabilme süresi de kısıtlıdır. Bu yüzden soframıza hızlı ve sağlam ulaşması gerekiyor. Taşıma kolileri ve viyol yumurtanın güvenli ulaşımını sağlayan ambalaj malzemesidir. Ve de çeşitli marka, modeliyle ve renkleriyle yumurta üretici ve toptancıları için vazgeçilmezdir.

Yumurta viyolu

Yumurtaya Viyol Değer Katıyor

Günümüzde kullandığımız yumurta viyolü zamanla bu şekle geldi. Yumurta taşımakta kullandığımız ilk yumurta viyolinin üretim tarihi 1906 yılıdır. Thomas Peter Bethell yılmadan yumurtanın güvenli taşınmasını çözmeye çalıştı. Uzun denemeler sonunda yumurta viyolini icat etti. Taşımada kolaylık sağlayan yumurta viyoli kısa zamanda yaygınlaştı. Bununla birlikte “Raylite Yumurta Kutusu” marka olarak kayıtlara geçmiş ve ünlenmiştir. İngiltere’de başlayan ilkel görünümlü yumurta viyolinin tanınma serüveni, dünyaya yayılarak güvenli taşımada çığır açtı. İlk yıllarda üretim materyali ağırlıklı olarak karton ya da tahta kutular şeklindeydi. Yıllar geçtikçe kullanılan malzeme ve yapım şekilleri de zamanla biraz değişti. Ancak ana işlevi ve görünüşü hâlâ aynıdır.

kapaklı viyol

Yumurta kartonu veya sık kullanılan ismi ile yumurta viyoli hem depolama, hem de taşıma amaçlı kullanılıyor. Bir düzine yumurta taşıyacaksanız on iki adet çukuru olan karton viyol kullanırsınız. Altı ve üstü çukurlu olan taşıma viyolü yumurtanın kırılmadan korunmasını sağlar. Bu kartonlar yumurtayı taşıma esnasında taşıyıcıya kolaylık sağlar, hem de yumurtaların bir birine temasını önler. Bu viyol sayesinde hassas kabuklu yumurta zarar görmez.

Taşıma Kartonları Hangi Malzemeden Yapılıyor

İlk üretimlerinde karton ve tahtadan yapılan yumurta kolileri zamanla değişti. Firmalar ilk zamanlarda yumurta viyolü imalatını hurda kağıttan yapıyordu. Geri dönüşümden elde edilen kâğıtları firmalar işliyor ve kalıplaştırıyordu. Ancak üretim tekniğinin gelişmesiyle farklı maddeleri de üretimde dahil ettiler. Yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan strafor ve benzeri malzemelerde üretime dahil oldu. Bununla beraber daha ufak boyutlardaki viyol ve başka amaçla da kullanılan kısa adıyla PET üretim bandına alındı. Polietilen Tereftalattanın şeffaf oluşu aynı zamanda görsel ve hafif oluşu artı puan kazandırdı.

Yumurta Viyolü Firmanın Gideri midir?

Yumurta viyol imalatı yapan firmalar için alınan hammadde maliyet hesabında takip ediliyor. İmalat yapan firma için bir sorun yok. Ancak esas işi yumurta üretimi ve satışı yapan tavuk çiftliği veya toptancı firmalar için yumurta viyolü ne çeşit bir giderdir. Kanun koyucu malın maliyetine yüklenecek veya pazarlama gideri sayılacak harcamaları mevzuatta detaylı bir şekilde izah ediyor. Konuyu yüzeysel bir şekilde izah edecek olursak; ticareti yapılan malın satışında onsuz olmaz bir özellik bulunduruyorsa maliyete, bunun dışında taşıma, ambalaj giderine kaydedilir şeklindedir.

metal viyol
metal viyol

Yumurta viyolü her ne kadar yumurta ile bütünleşmese de yumurtanın müşteriye sevk edilmesi ve iletilmesi için olmazsa olmazdandır. Yani yumurta viyoli maliyete atılabilen bir harcamadır. Bunun yanında kanun koyucu ambalaj ve taşımada kullanılan malzemelerde biraz daha esnek davranır. Kanun koyucu firmaları her iki durumda da serbest bırakıyor. Yani işletme; viyol giderini maliyete atılabileceği gibi pazarlama giderine işleyebiliyor. Bu konuda otorite firmaları ihtiyari daha açık ifade ile serbest bırakıyor

Koli Boyutları Gün Geçtikçe Değişiyor

Yumurta kolisi ilk ortaya çıktığında bir düzine yumurtayı taşımak için yapıldı. Aynı zamanda viyol üreten firmalar zaman içinde yumurta viyolünün boyut ve şeklini yeniden dizayn ettiler. Zamanla altı, on iki, on beş, on sekiz, yirmi gibi değişik kapasitelere evirildi. Zaman içinde de şekil, kullanılan malzeme ve görünüm özelliği değişerek sürekli yeniden şekillendi. Basit bir yapıya sahip olmasına rağmen yumurta viyolünde kilit sistemi dahi vardır. Ve bu sayede taşımakta ve depolamada daha sağlıklı sonuçlar alınıyor. Hatta göze hitap etmek açısından pek yaygın olmasa da renkli viyol de vardır.
Sık tüketilen yumurtanın sağlam ve hızlı taşınmasını sağlayan viyol, zamanla taşıma ve depolama yapan kişilerin vazgeçilmezi oldu. Elbette besleyici bir gıda ürünü yumurta, var oldukça taşıma kolileri de zamanla şekillenecektir. Toptan ve perakende alışlarınız için her zaman Ucuzviyol olarak hizmetinizdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir