Ayazağa Mezarlığı Ulaşım Sorunu

Ayazağa mezarlığı şehrin dışında olduğu için ziyarete gidişte sorun yaşıyoruz. Bu ulaşım sorunun kısa zamanda çözülebilmesi dar gelirli vatandaş için iyi olur. Öncelikle belediyeyi her türlü çalışmasından dolayı takdir etmemiz lazım. Ulaşım ile ilgili özellikle raylı çalışmalar da hızla devam ediyor. Ayazağa ve Yeni Ayazağa mezarlığının çevre düzenlemesi mükemmele yakın olmasına rağmen, daha da güzelleşmesi için çalışmalar devam ediyor.

Ayazağa Mezarlığı

Mezar aralarına yapılan yollar ziyaretçilerin rahat hareket etmesini sağlıyor. Bununla beraber boş mezarların lahit olarak hazır tutulması hizmetlerin aksamamasını sağlıyor. Bu sayede yağışlı ve soğuk havada cenaze defnine gelen hüzünlü yakınları zorluk çekmiyor. Ayrıca kabir ziyaretine gelenler de sıkıntı çekmeden vazifesini yapabiliyor.

Kabristanın iç dizaynı güzel bunun yanında cenaze sahiplerinin işlemler için yönlendirilmesinde de sorun yok. Ayrıca belediye; cenaze defnine gidenler için araç tahsis ediyor. Bu da acılı aile ve ziyaretçilerine kolaylık sağlıyor.

Kabir Ziyaretleri Daha Kolay Hale Gelmelidir

Kültürümüzde kabir ziyareti vardır. Vefat etmiş sevdiklerimizi ziyaret ederek yad ediyoruz. Bunun yanında ölümü de hatırlayıp kendimize geliyoruz. İnsan olarak acizliğimizi hatırlıyoruz. Defnedilen mevtaları görerek ibret alıyoruz.

Elbette İstanbul büyük bir şehir aynı zamanda da oldukça kalabalıktır. Şehir içindeki mezar yerleri dolu olduğu için cenazeler zorunlu olarak merkezden uzak yerlere defnediliyor. Bu da ekonomik geliri düşük ve binek aracı olmayan dar gelirli insanları maddi anlamda olumsuz etkiliyor. Şehir dışındaki kabirlere toplu ulaşım araçlarıyla gitmek oldukça zor oluyor. Bir kaç araçla aktarma yapılarak zor da olsa mezarlığa gidilse dahi yürüme yolunun uzun olması kabir ziyaretimizi olumsuz etkiliyor. Bunun yanında başı boş sokak hayvanlarının mezarlıkta kol gezmesi oldukça ürkütücüdür. Bu durum da mezarlıkta rahat yürümemiz zorlaştırdığı gibi ayrıca tehlikeli hale de getiriyor. Ancak vefat etmiş sevdiklerimizi görmek, ziyaret etmek dar gelirli biri olarak bizim de hakkımız. Belediyenin mezarlık ziyaretinde ziyaretçileri kolaylık tanıması gibi bir hizmeti; vatandaşına vermesi vazifesidir.

Kabir Ziyaretleri İçin Toplu Taşıma Hizmeti

Özellikle şehir dışındaki kabir ziyaretleri için özel aracı olmayan vatandaşın da düşünülmesi gerekir. Bu bağlamda belediyeden kabir ziyaretleri için servis hizmeti bekliyoruz. Elbette belediyeye külfet olacaktır. Ancak hak eşitliği kapsamında dar gelirli vatandaşında kabir ziyareti yapabilmesi zorunludur. Belediye bu sorunu nasıl çözer. Elbette sorun çözmek belediyenin işidir ve sorun çözmeyi bizden iyi bilir.

Bu minvalde üzerine Almanya’da yaşayan arkadaşımın yıllar önce konuşma arasında paylaştığı bir şe aklıma geldi. Alman halkının milli gelirden aldığı pay yüksek olduğu için bir çoğunun özel aracı var. Bu nedenle toplu taşımayı nadiren kullanıyorlar. Bunun yanında toplu taşıma aracını kullanmak isteyen kimse, belediyeye telefon ederek randevu oluşturuyor. Ona göre de belediye talep saatlerine uygun şekilde toplu taşıma aracıyla sefer düzenliyor. Bu uygulama ile belediye hem gereksiz toplu taşıma seferi düzenlemiyor hem de vatandaşın talebi karşılanıyor.

Belediye şehir dışındaki kabristanlara;

  • Belli günlerde
  • Belli noktalardan
  • Uygun ücretli veya ücretsiz

sefer düzenlese ne olur. Elbette vatandaş Ahmet içende Burçin için de çok güzel olur. Belki hiç bir belediye yetkilisinin düşünmediği veya düşünüp de umursamadığı bir hizmeti gerçekleştirmiş olur. Bu sayede belediye sempati toplarken halkın derdine de derman olur. Bununla beraber dar gelirli vatandaş güzel bir hizmete daha kavuşur. Toprağa verdiği sevdiklerini vatandaş gönül rahatlığıyla sık sık ziyaret edip, dua eder. Elbette duamız hem mevtaya hem de oraya gitmemize vesile olacak siz sayın yöneticilerimize olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir